Babyboo katte õhu läbilaskvuse sertifikaat

Tere, armsad lapsevanemad!

Suur hea meel teatada, et Babyboo turvahälli- ja imetamiskatte õhu läbilaskvuse sertifikaat on meil nüüd olemas. Lisame sertifikaadi hetkel siia, blogi alla, seniks, kuni leiame sellele sobiva koha ka avalehele.

Lisaks Babyboo katte kanga (95% viskoos, 5% elastaan) õhu läbilaskvuse testimisele, lasime testida ka teist kangast (95% puuvill, 5% elastaan), et oleks selge võrdlusmoment kahe beebisõbraliku kanga vahel. 95% puuvilla ja 5% elastaani kanga segu on laialdaselt kasutusel beebiriiete puhul, ka meie Eesti tuntud tootjate seas, kuna on eriti sobilik beebidele suviseks kandmiseks ning populaarne materjal hästi hingava omaduse poolest.

Et antud tulemused oleksid selgesti mõistetavad kõgile, palusime lahti seletust Tallinna Tehnikaülikooli tekstiilitehnoloogia labori professorilt. Ekspertihinnangu protokoll antud tulemuste kohta samuti lisatud.

Dream Day OÜ-le Ltd Latvian Certification Centre’i

poolt 23.05.2017 väljastatud katseprotokollide nr 78745 A ja 78746 A

tulemuste interpreteerimine

Dream Day OÜ esitas 29.05.2017 järgmised katseprotokollid:

 1. Test Report No 78745 A ja 78746 A; parameeter: air permeability; test method: EN ISO 9237:1995. Väljaandja Ltd Latvian Certification Centre.

Probleemi kirjeldus ning püstitatud küsimused:

 1. katsetulemuste interpreteerimine Dream Day OÜ’le väljastatud õhu läbilaskvuse sertifikaatide kohta;
  • mõiste õhuläbilaskvus seletus,
  • mida täpsemalt tähendab õhuläbilaskvuse iseloomustamiseks kasutatav ühik,
  • kuidas võrrelda kahte erinevat õhuläbilaskvuse tulemust.

Tutvunud põhjalikult esitatud materjalidega ning tuginedes täiendavatele kirjanduslikele andmetele, saab küsimustele anda järgmised vastused:

 • Õhuläbilaskvus (ingl k air permeability) on defineeritud standardis EN ISO 9237:1995 – Textiles – Determination of permeability of fabrics to air. Õhuläbilaskvus – õhuvoolu liikumiskiirus risti läbi katsekeha etteantud tingimustel (katsekeha pindala, rõhulang, aeg). Katsetuse põhimõte: mõõdetakse õhuvooluhulk, mis läbib etteantud pindalaga katsekeha ette antud aja jooksul teatud rõhkude vahe korral materjali proovi külgedel. Soovituslikud tingimused katse läbi viimiseks: katsekeha pindala 20 cm2; rõhulang 100 Pa rõivamaterjalidel, 200 Pa tööstuslikel tekstiilmaterjalidel.
 • Õhuläbilaskvusteguri ühikuks on , see näitab 1m2 suuruse materjali pinna läbinud õhu hulka ajaühiku jooksul, teatud rõhkude vahe korral materjali proovi külgedel.
 • Katsetuse tulemuse põhjal saadi 2 materjali puhul järgmised õhuläbilaskvusteguri väärtused: (materjali koostis 95% viskoosi ja 5% elastaani);

(materjali koostis 95% puuvilla ja 5% elastaani). Katsetulemuste põhjal saab väita, et ühel materjalil on tunduvalt suurem õhuläbilaskvusteguri väärtus, ehk materjal, mis sisaldab viskoosi laseb õhku kordades rohkem läbi kui materjal, mis sisaldab puuvilla. Õhuläbilaskvus sõltub materjali struktuurist, lõngade ja niitide struktuurist, tihedusest, kiulisest koostisest, materjali niiskusest ning materjali ja keskkonna temperatuurist.

Eksperthinnangu koostas lektor Tiia Plamus, TTÜ Polümeeride ja tekstiilitehnoloogia labor

Hinnang on antud hindaja parimate oskuste piires kuid antud meetodi osas akrediteerimata laboris ning on seega soovitusliku iseloomuga.

 

Lugupidamisega

(allkirjastatud digitaalselt)

Andres Krumme
Professor, labori juhataja

Polümeeride ja tekstiilitehnoloogia labor

Materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituut

Kontaktisik: tiia.plamus@ttu.ee; telefon 56211653

 

 

Parimate soovidega,

Babyboo pere

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga